Uzman erbaşların ek göstergelerinin iyileştirilmesi konusu Meclis’te

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi tarafından uzman erbaşların ek göstergelerinin iyileştirilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu teklifte şu ifadelere yer verildi:

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde 70 bin, içişleri Bakanlığı bünyesinde 55 bin olmak üzere toplamda 125bin uzman erbaş görev yapmaktadır. 65 bin emekli, malul emeklisi, 125bin ayrılan personeli ile genel toplamda 325bin kişilik bir camiadır.
Uzman erbaşlarımızın çözülmesi gereken problemleri bulunmaktadır. 3600 ek gösterge alamadıkları, sözleşmeli olarak görev yaptıkları ancak çeşitli sözlere rağmen kadroya geçirilmedikleri, hava değişimi ve istirahat sürelerinin yetersiz olduğu, mesleğe başladıklarında bedelsiz zati tabanca verilmediği, kadro görevleri dışında iş yaptırıldığı, astsubay alımlarında öncelik verilmediği, doğu görev sürelerinin adil şekilde düzenlenmediği, orduevi imkanlarından faydalanamadıkları, lojman tahsis oranının düşük olduğu, 6000 sayılı kanun nedeniyle sivil memurluğa geçirilenlerden birçok mağduriyet yaşayan olduğu, rütbe ve kıdem sorunları yaşadıkları tespit edilmiştir.

Uzman erbaşlarımız sözleşme ile görev yaptıklarından dolayı mesleki güvenceleri bulunmamaktadır. Bu durum uzman erbaşları gelecek endişesine mahkum etmekte, verimli görev yapmalarını olumsuz etkilemektedir.

Bu kanun teklifi ile yetersiz özlük haklarına sahip uzman erbaşlarımıza 3600 ek gösterge verilmesi amaçlanmıştır. 

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Uzman erbaşların ek göstergelerinin arttırılması amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

3269 SAYILI UZMAN ERBAŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 18/3/1986 tarihli ve 3269 Sayılı Kanunun “Özlük hakları” başlıklı 16’ncı maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi “Ayrıca uzman erbaşlara dereceleri itibariyle astsubaylar için belirlenmiş olan ek göstergeler uygulanır” şeklinde değiştirilmiş ve üçüncü cümlesi olan “Ancak bunlara uygulanacak ek gösterge rakamı 3000’i geçemez.” madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2- Bu Kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.