Ücretli Öğretmenlerle İlgili 2 Yeni Önerge Meclis’te

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan tarafından ücretli öğretmenlerle ilgili iki soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergelerin tam metni:

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Mill” ğitim Bakanı olarak görev yaptığı 2018 yılında Adana’da bir ortaokulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, belirlenen şartları taşıyan 5 bin ücretli öğretmenin kadroya alınacağını duyurmuştu. Takip eden takvimde ücretli öğretmenler, KPSS sınav puanlarına bağlı olarak mülakata alınmış, tercihlerini yapmışlar ve göreve başlamışlardır. Ancak 920 ücretli öğretmen, yeterli KPSS puanına sahip olup, mülakatı geçip, tercihlerini yapmış olmalarına karşın atamaları halen gerçekleşmemiştir. Buna ilişkin olarak,

 1. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 yılından bu yana kaç ücretli öğretmeni bünyesinde kadrolu olarak göreve başlatmıştır? Bu öğretmenlerin illere ve branşlarına göre dağılımı nedir?
 2. Kadrolu olarak atanma şartlarını yerine getirdiği halde kadrolu olarak atanmayan ücretli öğretmen var mıdır? Varsa sayıları kaçtır?
 3. Milli Eğitim Bakanlığının koşullarını yerini getiren ve atanmayı bekleyen ücretli öğretmenlerin atanmama sebebi nedir?
 4. Basın yayın organlarında ve sosyal medya platformlarından edinilen bilgiye göre MEB’in şartlarını yerine getiren sayıları 920 civarında olan ücretli öğretmenin atanmalarına ilişkin bir çalışma var mıdır? Var ise hangi aşamadadır?

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, 25 Martta Sağlık Bakanı’yla düzenlediği basın toplantısında, “Telafi derslerine ücretli öğretmenler girecek, o zaman ücret alacaklar” dedi. 1 Nisan’da yaptığı bir başka açıklamasında ise “Ücretli öğretmenler uzaktan eğitim yoluyla yaptığımız çalışmalara katkılarını sürdürerek ücretlerini almaya devam edecek” diyerek, ücretli öğretmenleri mağdur etmeyeceklerini belirtti. Sayın Bakan Anadolu Ajansına, aynı konuyla ilgili olarak “Ne yapabiliriz, nasıl yapabiliriz süreç uzarsa, vesaire bununla ilgili birtakım çalışmalar, görüşmeler var ama şu anda mevcut mevzuat geçerli” şeklinde açıklamada bulunmuştur. Buna ilişkin olarak,

 1. Ülkemizde, Halk Eğitim Merkezleri, Destek Eğitim Programları, Yetiştirme Kursları ile ilk ve ortaöğretim kurumlarında “Ders Saati Karşılığı” (Ücretli Öğretmen) görev yapan öğretmenlerin kurumlara, cinsiyete, yaşa, ders saatleri sayılarına göre sayısı kaçtır?
 2. Halk Eğitim Merkezleri, Destek Eğitim Programları, Yetiştirme Kursları ile ilk ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan ücretli öğretmenlerin ders saat ücretleri ne kadardır? Ek ödemeleri var mıdır?
 3. 2019 — 2020 Eğitim — Öğretim Yılında, küresel salgına bağlı başlatılan uzaktan eğitim dönemi dâhil olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilk ve ortaöğretim kurumları bünyesinde görevlendirmeleri yapılan ücretli öğretmenlerin son mezun oldukları okullar, branşları, görevlendirildikleri dersler nelerdir? En fazla ücretli öğretmenin görevlendirildiği okul türü ve ders hangisidir?
 4. Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli ya da kadrolu olarak istihdam edilmelerine yönelik herhangi bir çalışma var mıdır?
 5. Ücretli öğretmenlerin öğretim yılı başında yapılan görevlendirmelerindeki kriterler nelerdir? Görevlendirme yetkisi hangi kuruma aittir? Görevlendirmelerin mevzuata uygun olup olmadığına ilişkin bir denetleme mekanizması var mıdır?
 6. Küresel salgın nedeniyle geçilen uzaktan eğitim sonrası, görevlerine son verilen ve göreve devam eden ücretli öğretmen sayıları kaçtır?
 7. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde vekil öğretmen, ücretli öğretmen, ders saati ücreti ile görev yapan öğretmen ya da farklı bir isim altında ders saati ücreti ile çalışıp, emekli olan öğretmen var mıdır?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.