Ücretli öğretmenlerin yaşadıkları sorunların çözümüne ilişkin önerge verildi

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanoğlu tarafından hazırlanan ve ücretli öğretmenlerin yaşadıkları sorunların çözümüne ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizdeki öğretmen ihtiyacının devam etmesi sadece atanmayı bekkleyen öğretmen adaylarımız için değil kaliteli bir eğitimi hak eden evlatlarımız için de bir sorundur. Mevcut öğretmen ihtiyacını karşılayabilmek için çalıştırılan ücretli öğretmenlerimizin sorunları ise pandemi sürecinde çok daha ön plana çıkmış ve ortada büyük bir problemin olduğu kamuoyunun tüm paydaşları tarafından müşahede edilmiştir. Girdikleri ders başına ücret alan, büyük çoğunluğunun aylık aldıkları maaşı asgari ücreti bile bulmayan, yılın 9 ayı çalıştırılıp 3 ayı maaş alamayan, hiçbir özlük hakları bulunmayan, Okuldaki idarecinin isteği doğrultusunda işine her zaman son verilebilen ücretli öğretmenlerimizin sorunlarının kalıcı bir şekilde çözülmesi ve var olan öğretmen ihtiyacının ücretli öğretmenlerle çözülmesine kalıcı bir şekilde çözüm üretilmesi zorunluluk halini almıştır.

Buna göre;

  1. Ücretli öğretmenlerimizin sorunlarına kalıcı bir çözüm olacak çalışmanız var mıdır?
  2. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarımızda var olan öğretmen açığının ücretli öğretmenlik yoluyla karşılanmasına kalıcı olarak son verecek bir çalışmanız var mıdır?
  3. Var olan ücretli öğretmenlerimizin aylık gelirlerini arttıracak, ders ücretlerini yükseltecek, kısa vadede nefes almalarını sağlayacak bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.