Ücretli öğretmenlerin sorunlarının tüm boyutları ile araştırılması istendi

0

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve 22 milletvekilinin, ücretli öğretmenlik modelinin tüm boyutları ile araştırılarak yaşanan sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin tespiti amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu Araştırma Önergesinin Metni:

Türk Eğitim Sen’in yaptığı ücretli öğretmen araştırmasına göre; 81 ilde 80 bin 583 ücretli öğretmen çalışmaktadır. Bu demek oluyor ki 80 bin 583 tane öğretmen açığımız var ve biz öğretmen açığım ücretli öğretmenlerle telafi etmeye çalışıyoruz.
Ücretli öğretmenlik şartları oldukça kötüdür. Ders başına ücret alınmaktadır. Hiç bir özlük hakları yoktur. Okul müdürü istediği anda işlerine son verebilir. Eğitim fakültesi mezunu sadece 37 bin 308 ücretli öğretmen vardır. Eğitim fakültesi, öğretmenlik bölümü lisans mezunu olmayan ve pedagojik formasyon almamış 33 bin 280 lisans mezunu , 8 bin 268 ön lisans mezunu, geri kalanı lise mezunu insanlar öğretmenlik yapabiliyorlar. Ayrıca ücretli öğretmenler özel uzmanlık gerektiren zihinsel, görme, işitme engeli olan öğrencilere de öğretmenlik yapabiliyorlar.

Alanında eğitim almış öğretmenlerin atanması yerine, bu konuda eğitim almamış insanların ücretli öğretmenliğe atanması öğretmen atamalarının üstünü örtmeye çalışmaktır. Her yıl ortalama 40 bin öğretmen, eğitim fakültesinden mezun olmaktadır. Gerekli atamalar yapılmadığı için her yıl mezun olanlarla beraber atama bekleyen öğretmen sayısı artmaktadır.

Valiliklerden gelen bilgilere göre 69 ilde 103 bin 527 norm kadro açığı vardır. Norm kadro açığı 100 bin üzerinde, ücretli öğretmen yerleştirilmesi 80 binin üzerinde, atama bekleyen öğretmen sayısı 700 bini aşmışken, öğrefrnen atamalarının 20 bin olması doğru bir politika değildir. İllere göre ücretli öğretmen alımları bile norm kadro açığının altmdadır. Öncelikle ücretli öğretmen sayısı kadar öğretmen ataması yapılıp, ardmdan norm kadrolarının açığının giderilmesi gerekrnedir. Eğitim fakültesi çıkışlı olmayıp, alanında eğitim almamış 40 binin üstündeki ücretli öğretmenler, eğitim kalitesini düşürmektedir.

Meclis araştırması ile ücretli öğretmenlik ataması ile ilgili durumun incelenmesi, irdelenmesi ve yapılabilecek çalışmalarla destek sağlanmasının yolunun açılması da ülkemizde çok boyutlu durumun ele alınmasına olanak yaratacaktır.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ