Ücretli öğretmenlerin özlük hakları iyileştirilecek mi?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından hazırlanan ve ücretli öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi talebine ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergenin metni:

12 yıllık zorunlu eğitim sistemimizde öğretmen açığı yaşanmasıyla beraber bu açık kadrolu yerine ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışıldı. Ücretli öğretmenlik; okulların artan acil öğretmen ihtiyaçlarını, kadro beklemeden ders saat ücreti üzerinden karşılanmasıdır. Hamilelik, askerlik, hastalık, eğitim ve benzeri nedenlerle öğretmen açığı oluşması sorununa ücretli öğretmenlik çözüm olarak görüldü.

l- Ücretli öğretmenlere sadece girdikleri ders sayısı kadar ücret ödenmesi ve bu rakamın da oldukça düşük olmasının nedeni nedir?

2- Ücretli öğretmenlerin ders saat ücretleri, kadrolu öğretmenlerin gireceği ek ders saat ücreti ile eşit tutulması ciddi mağduriyet yaratmakta olup ücretli öğretmenlerin ders saat ücretlerinin yeniden düzenlenmesi için bir düzenleme yapılacak mıdır?

3- 20 saat derse giren bir ücretli öğretmen ile 20 saat derse giren bir kadrolu öğretmen arasındaki farklılıkların giderilmesi için bir çalışma planlanmış mıdır?

4- Ücretli öğretmenlerin özlük hakları iyileştirilecek midir?

5- Sömestr ve yaz tatili döneminde ücretli öğretmenlerin çıkışı verildiği için sigortası yatırılmamaktadır. Bu süre esnasında hastalanan kişi gerekli desteği alamamaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılmakta mıdır?

6- Ücretli öğretmenlerin sendikal hakları bulunmamaktadır. Türkiye’deki eğitim sendikaları Milli Eğitim mensubu kadrolu öğretmenlerin dışındaki ücretli öğretmenler, özel okul veya kursların öğretmenlerini üye almadığı için sorunlarıyla da ilgilenmemektedir. Ücretli ve özel kurumlardaki öğretmenlerin sendikal hakları elde etmesini sağlayacak düzenleme yapılması düşünülmektedir?

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.