TYP kapsamında okullarda çalışan personelin ekonomik ve sosyal hakları iyileştirilecek mi?

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan tarafından hazırlanan ve Toplum Yararına Program kapsamında okullarda çalışan güvenlik görevlileri ile diğer çalışanların ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi talebine ilişkin Soru Önergesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soruldu.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

TYP kapsamında İŞKUR’a bağlı olarak devlet güvenlik görevlileri işlerinde süreklilik talep etmektedirle . Her yeni eğitimöğretim yılının başında İŞKUR’a başvuran özel güvenlikler yaptıkları başvuruların ardından; kura, mülakat gibi aşamalardan geçerek geçici süreli olarak okullarda göreve başlamaktadırlar. Haziran ayının sonuna gelindiğinde ise; ilgili personel TYP’de bulunan zaman sınırı kuralı nedeniyle çalıştıkları işlerinden ayrılmak zorunda kalmaktadır.

Ayrıca ilgili personel Haziran ayında işten çıkarıldıktan sonra; belirli bir süre işsiz kaldıkları ve bu süreçte ise şartları sağlamadıkları için işsizlik ödeneğinden de yararlanamamaktadır. TYP kapsamında istihdam edilen personel İşçi Sayılmadıkları için iş Kanunundan doğan hiç bir hakka sahip olmayan vatandaşlarımız Kıdem Tazminatı, ihbar Tazminatı Sendikalaşma Hakkı, Sosyal Yardımlardan faydalanma gibi haklardan da mahrum kalmaktadır.

Binlerce öğrencinin okuduğu kurumlarda dikkatli davranmak ve onlara gelebilecek zararları hızlıca ortadan kaldırmak hususunda güvenlik görevlilerinin sürekliliği çok önemli bir husustur. Çünkü güvenlik sistemi çevreyi, kişileri kayıt altına almak zaman kaybetmeden tehditleri bertaraf etmek üzerine kuruludur. Her dönem okullarımızda güvenlik personelinin değişkenlik göstermesi hem öğrencilerimizin hem de velilerimizin huzurunu da kaçırmaktadır.
Ülkemizde sadece 2019 yılı Haziran ayında 80 bin vatandaşımız işsiz kalmış; kanun gereği işsizlik maaşı da alamayan vatandaşlarımız ekonomik ve sosyal açıdan zor durumda kalmıştır.

Bu Bağlamda;

1- TYP kapsamında İŞKUR’a bağlı olarak geçici statüde çalışan kaç vatandaşımız 2019 yılı sonunda işsiz kalmıştır?

2- Ülkemiz genelinde 2020 yılında devlet okullarında görevlendirilen güvenlik görevlisi sayısı kaçtır?

3- Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde TYP kapsamında çalışan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi çalışma şartlarının ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi hususunda Bakanlığınız nezdinde herhangi bir çalışma var mıdır?

4- Binlerce öğrencinin okuduğu kurumlarda dikkatli davranmak ve onlara gelebilecek zararları hızlıca ortadan kaldırmak adına en kritik görevde bulunan güvenlik görevlilerinin sürekliliğinin önemi göze alındığında; TYP kapsamında çalışan güvenlik görevlilerini geçici işçi statüsünden sürekli işçi statüsüne ne zaman alacaksınız? Bir takvim açıklar mısınız?

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla