Tüm Köy ve Mahallelerde İlköğretim Okulları Kurulması Amacıyla Kanun Teklifi Verildi

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin tarafından Tüm Köy ve Mahallelerde İlköğretim Okulları Kurulması ve Bu Okulların Öğretmen İhtiyacının Karşılanmasını İçeren Tedbirlerin Alınması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu teklifte şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’de sürekli değişen eğitim sistemi özellikle ilkokul çağındaki çocuklarımız için büyük bir sorun arz etmekte, çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirmektedir.
Dünyanın neredeyse hiçbir ülkesinde eğitim sistemlerinin kısa süre içerisinde bir çok değişikliğe uğradığı görülmemiştir. Ülkemizde sık sık değişen eğitim sistem ve müfredatından aileler de muzdariptir. Özellikle taşımalı eğitim modeli, mahalle statüsüne dönüştürülen köylerdeki okulların birer birer kapanmasına neden olmuştur. Bu durum Türk eğitim sisteminin geleceğe dair umutlarını törpülemektedir. Yüz binlerce öğretmen atama beklerken ve öğretmen açığı varken taşımalı eğitim sistemine başvurularak köy okullarının kapatılması da son derece yanlıştır. Ayrıca taşımalı eğitime başvurmak zorunda kalan öğrencilerin sosyal, ekonomik ve beslenme ihtiyaçları büyük sorun teşkil etmektedir. Kırsal kesimlerde yaşayan çocukların özellikle kış aylarında sorunlarının katlandığı bilinen bir gerçektir. Taşmalı eğitimde yol güzergahları, sorunlu yollar, taşıma saatleri ile zaman zaman servis ve yemek firmalarından kaynaklanan kaygı ve sorunlar yaşandığı da bilinmektedir. Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen öğretmen atamaları da yüz binlerce gencimizin geleceğinden endişe etmelerine neden olmaktadır. Açılacak yeni okullar yeni öğretmenlerin eğitim sistemine dahil olmasının önünü açacak, böylece Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler hedefine ulaşılması için yeni bir kapı aralanmış olacaktır.

Türkiye genelinde 2019-2020 yılı eğitim-öğretim döneminde, ilköğretimde 733 bin, ortaöğretimde yaklaşık 431 bin, özel öğretimde ise 98 bin öğrenci olmak üzere toplam 1 milyon 262 bin öğrenci taşımalı eğitim almıştır. 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde taşıma uygulaması kapsamında hizmet veren okul servislerinde 15 trafik kazasının meydana geldiği de bilinmektedir.

Kanun teklifimiz, birçok okulun kapanması nedeniyle uygulamaya konulan taşımalı eğitimin kısa, orta ve uzun vadede hiçbir soruna çözüm üretmeyeceği gibi sorunları daha çok katlayacağı göz önüne alınarak kapatılan okulların yeniden açılmasının sağlanmasını amaçlamaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ
MADDE 1 — Tüm köy ve mahallelerde ilköğretim okulları kurulması ve bu okullara öğretmen ihtiyacının karşılanmasını içeren tedbirlerin alınması amaçlanmştır.
MADDE 2 — Köy ve mahallelere ilköğretim okulu açılması ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamasının zorunluluğunu amaçlamıştır.
MADDE 3 – Yürürlük maddesidir.
MADDE 4 — Yürütme maddesidir. 

İLKÖĞRETİM VE EĞİTİM KANUNU İLE MİLLİ EĞİTİM TEMEL KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 5/1/1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 9’uncu maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Nüfusun az ve dağınık olduğu köy veya mahallelerde ilköğretim okulları, durumu uygun bulunan yerlerde ise bu okullara bağlı pansiyonlar kurulur. ihtiyaç olan bölgelerde ayrıca, yatılı ilköğretim bölge okulları veya gezici okullar açılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı tüm bu okulların öğretmen ihtiyaçlarını karşılamaya ilişkin tedbirleri almakla yükümlüdür.”
MADDE 2- 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 25 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Nüfusun az ve dağınık olduğu köy veya mahallelerde ilköğretim okulları, durumu uygun bulunan yerlerde ise bu okullara bağlı pansiyonlar kurulur. İhtiyaç olan bölgelerde ayrıca, yatılı ilköğretim bölge okulları kurulur. Milli Eğitim Bakanlığı tüm bu okulların öğretmen ihtiyaçlarını karşılamaya ilişkin tedbirleri almakla yükümlüdür.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.