Sözleşmeli öğretmen atamalarına ilişkin Bakan Ziya Selçuk’tan açıklama

CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programına konuk olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün açıklanan 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim açıklamasının ardından öğretmen adayları birçok farklı yorumda bulunmuştu.

Gündem Özel’e konuk olana Bakan Ziya Selçuk’a Deniz Bayramoğlu konuyla ilgili “Öğretmen konusuna değindiniz, bugün sizin konuk olacağınızı duyurduğumuz zaman sosyal medyadan birçok öğretmen adayı bize ulaştı ve atamaları sordular. 60 bin atama bekliyorlardı, bu rakamın nereden geldiğini bilmiyorum ama bugün 20 bin kontenjanlık bir atama açıklaması yapıldı. Şimdi ‘Büyük hayal kırıklığına uğradık 60 bin bekliyorduk’ diyorlar. Rakam nasıl tespit edildi açık ve ihtiyaç nedir?” sorusunun üzerine Selçuk şu şekilde yanıt verdi:

Bir eğitimci olarak hayal kırıklığı nasıl oluşur, ben bir vaatte bulunurum o vaat gerçekleşmez, o zaman hayal kırıklığı olur. Bu genç arkadaşlarımızın hepsi hayat kurmaya çalışıyorlar. İş bulmak istiyorlar. Çok doğal bir durum bu. Hepsini anlamak bizim vazifemiz, eleştirmek değil. Buradan elbette bir temenni olarak keşke 60 bin olsa diyorlar ve aralarında da iyi organize oluyorlar. Kamuda en büyük atama MEB atamasıdır, 20 bin… Peki burada kalır mı? Sürece ve imkanlara bakılıp 20 bin oldubitti diye bir şey söylemek elbette doğru değil. Ama süreci yönetmek açısında biz önümüze bakıp çalışmalara devam edeceğiz. MEB olarak ‘ihtiyaç yok’ demek doğru değil. İhtiyaç var imkanlar doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürürüz.

20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin başvuru tarihleri belli oldu

Takvim

MEB’in internet sitesinden açıklanan 2020 yılı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı takvimine göre 6-10 Ocak’taki ön başvuruların ardından adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 21 Ocak’ta ilan edilecek. Sözlü sınavlar 5-22 Şubat’ta yapılacak, sonuçlar 25 Şubat’ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart’ta alınacak, sonuçları ise 18 Mart’ta duyurulacak.

En çok atama yapılacak alanlar

Bakanlığın internet sitesinden sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağı alanlar ve kontenjanların listesi de açıklandı.

Buna göre, en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 3 bin 7 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 836 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 731 kontenjanla İngilizce öğretmenliği oldu.

Kaynak: CNNTÜRK

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.