Sözleşmeli er ve erbaşlara 3600 ek gösterge verilmesi için Kanun Teklifi verildi

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi tarafından sözleşmeli er ve erbaşlara 3600 ek gösterge verilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu teklifte şu ifadelere yer verildi:

10.03.2011 tarihinde kabul edilen 6191 sayılı kanun ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde profesyonel askerliğe geçiş hedeflenmiştir. Ancak mevcut yasa ile temin edilen sözleşmeli er ve erbaşların birçok haklardan mahrum kaldığı tespit edilmiştir.

Yapılan tespitler neticesinde sözleşmeli er ve erbaşlarm refakat, meyil izninden yararlandırılmadığı, rütbe işaretlerinin olmadığı, uzman erbaşlığa geçiş şartlarımn zor olduğu, yükümlü erbaş ve erlerden rütbe veya spolet işareti ile ayrılmadıkları, tazminat alma sorunu yaşadıkları, 7 yıllık görev süreleri bittiğinde memur kadrolarına geçmelerinde kolaylık sağlanmadığı, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yapılan iyileştirmelerden faydalandırılmadıkları, eş atamalarında kolaylık sağlanmadığı, hava değişimi ve istirahat sürelerinin yetersiz olduğu, 3600 ek gösterge almadıkları, zati tabanca hakları olmadığı, yol harcırahı, asgari geçim indirimi, aile yardımı, çocuk yardımı alamadıkları, kışlada iskân edip evlerine gidemedikleri dolayısıyla aile hayatlarında ciddi problemlerin oluştuğu, profesyonel askerlik yapmalarma rağmen oy kullanamadıkları, diğer tüm askeri personel şehit ailesine 10 yıl üzerinden “Kira yardımı” yapılırken, Şehit Sözleşmeli Er’in ailesine bu kira yardımmın yapılmadığı ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda 6191 Sayılı Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu’nda yapılacak 3600 ek gösterge değişikliğiyle, TSK bünyesinde vatanı ve milleti uğruna hizmet eden sözleşmeli er ve erbaşların aidiyet duygularının pekiştirilmesi, mesleki motivasyonlarının arttırılması amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE I- Madde ile sözleşmeli erbaş ve erlere 3600 ek gösterge verilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2-Yürürlük Maddesidir.

MADDE 3- Yürütme Maddesidir.

6191 SAYILI SÖZLEŞMELİ ER VE ERBAŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-10/3/2011 tarihli ve 6191 Sayılı Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu’nun 7 ‘inci maddesinin üçüncü fıkrasına üçüncü cümleden sonra gelmek üzere “Ayrıca, sözleşmeli erbaş ve erlere dereceleri itibarıyla astsubaylar için belirlenmiş olan ek göstergeler uygulanır.” cümlesi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.