Renk körlüğü olanların da polis olabilmeleri için Kanun Teklifi verildi

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi tarafından renk körlüğü olan vatandaşların da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim görebilmeleri ve istihdam edilebilmeleri amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu teklifte şu ifadeler yer aldı:

Diskromatopsi (renkli görme bozukluğu), bir canımın görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunması sonucu ortaya çıkan bir görme kusurudur. Birçok Avrupa ülkesinde engel olmaktan çıkarılmış olmasına rağmen; kişinin yaşamı boyunca farkında olmadığı, ancak muayene ile saptanabilen, iş ve gücünü hiçbir biçimde etkilemeyen bu görme kusuruna sahip pek çok insan ülkemiz yasa ve yönetmelikler gereği, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalıştırılmamakta, bu nedenle sınavı kazanmış binlerce yurttaşımız sağlık kurulu raporları ile elenmektedir.
Kanun teklifimiz ile diskromatopsili vatandaşlarımızın Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim görebilmeleri ve istihdam edilebilmeleri amaçlanmaktadır. 

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-Madde ile diskromatopsili (renk körlüğü) vatandaşlarımızın Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim görebilmeleri ve istihdam edilebilmeleri amaçlanmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

3201 SAYILI EMNİYET TEŞKİLAT KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 04/06/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun 4’üncü maddesinde yer alan “sağlık şartları” ibaresinden sonra gelmek üzere aşağıdaki ibare eklenmiştir:
“diskromatopsi (renk körlüğü) dışında eğitime ve göreve kabule engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmayanların eğitim ve göreve alınmasına engel oluşturmamak kaydıyla”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla