PİKTES Öğretmenlerinin Sorunlarının Tespiti İçin Meclis Araştırması Açılması İstendi

İyi Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ve 20 milletvekilinin, PİKTES Projesi kapsamında görev yapan öğretmenlerin sorunlarının tespit edilerek çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu Meclis Araştırmasının metni:

PİKTES Projesi’nin temel amacı, Geçici Koruma altındaki ve genel olarak Suriyeli olan çocukların, Türkiye’deki eğitime erişimlerine ve sosyal uyumlarına katkı sağlamaktır. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığının Geçici Koruma altındaki çocukların Türk eğitim sistemine katılımı ve uyumuna yönelik çabalarını desteklemek de Proje’nin özel amaçları arasında yer almaktadır. Bu proje kapsamında Türk Dili ve Edebiyatı, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Arapça Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği gibi branşlarda öğretmenler çalışmaktadır. Bu personel KPSS puanı, mülakat ev güvenlik soruşturması gibi uygulamalar sonrasında sözleşmeli olarak istihdam edilmişlerdir.

Ülkemizin yıllardır kronik bir sorunu haline gelen Geçici Koruma altındaki Suriyeliler meselesinde toplumsal düzenimizin bozulmaması için çaba gösteren bu personel dört yılı aşkın bir süredir hizmet vermektedirler. Savaşların en büyük mağdurları masum çocuklardır. Bu çocukların ülkemizde eğitim haklarını kullanabilmeleri, ülkeleri için gelecekte faydalı bireyler olabilmeleri ve toplumsal düzenimizin daha az düzeyde bozulmasının sağlanması için emek veren PİKTES öğretmenleri çok önemli çalışmalar yürütmektedirler. Özellikle hükümetin Suriye politikaları değerlendirildiğinde hatalı ve uzun vadede sorun yaratan uygulamaların varlığı kapsamında PİKTES öğretmenleri hataları yüklenmiş ve çözümü için devletimizle kol kola vermiş emekçilerdir.

Ancak bu personelin pek çok problemi ortaya çıkmıştır. Temel olarak PİKTES öğretmenleri sözleşmeli çalıştıkları için iş garantileri bulunmamaktadır. PİKTES projesi sürse dahi sözleşme bitimlerinde yeniden yenilememe durumları olabilmektedir. Bu bağlamda özellikle ülkemizdeki ekonomik sorunlar değerlendirildiğinde PİKTES öğretmenlerinin sözleşme garantisi ihtiyaçları vardır. Ayrıca MEB öğretmenleri Koronavirüs salgını kapsamında idari izinli sayılırken, PİKTES öğretmenleri zorunlu olarak yıllık izne çıkarılmışlardır. Yani yıllık izinleri kullanılmış hale gelmektedir. Sözleşmelerle alakalı da iş akitlerinin feshi ve yeniden sözleşme yapılması gibi uygulamalarla karşılaşmaktadırlar.

PİKTES öğretmenleri bu kritik meselede, devletimizin bekası için toplumsal düzenin sağlanması noktasında verdikleri mücadele karşılığında KPSS ve diğer şartları da karşıladıkları düşünüldüğünde proje sonrası tecrübelerinin devletimiz tarafından kullanılması ve emeklerin ödüllendirilmesi doğrultusunda kadroya geçmeyi istemektediler. Bu personel gerek yabancıları eğitimi, gerek sığınmacılarla ilişkiler noktasında pek çok eğitim almış ve sertifika elde etmişlerdir. Bu birikimlerin devletimiz tarafından kullanılmaya devam etmesi için kadro ya da benzeri çözümlerin tespit edilmesi, PİKTES öğretmenlerinin sorunlarının çözüme kavuşturulması için TBMM çatısı altında ortak akılla bir sonuca varılması elzemdir. Bu bağlamda bir meclis araştırma komisyonu kurulması yerinde olacaktır.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.