PIKTES öğretmenlerinin kadroya alınmasına ilişkin önerge verildi

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç tarafından hazırlanan ve PIKTES kapsamında çalışan öğretmenlerin kadroya alınmasına ilişkin soru önergesi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruldu.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES), geçici koruma altındaki çocukların, Türkiye’deki eğitime erişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafindan yürütülen bir eğitim projesidir. PIKTES bütçesinin tamamı AB tarafindan hibe yöntemiyle karşılanmaktadır.

PIKTES öğretmenleri; KPSS ve mülakat puanı üstünlüğü esasına dayalı olarak atamaları yapılan, sözleşmeli öğretmenlerle aynı şartlarda atanmış ve güvenlik soruşturmaları yapılmış geçici süreli öğretmenlerdir. Sayıları 4 bin civarında olan PIKTES öğretmenleri Sınıf, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Arapça ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarından oluşmaktadır. Bu öğretmenler, 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında kendileriyle imzalanan “Belirli Süreli İş Sözleşmesi” kapsamında çalışmaktadırlar.

Bu kapsamda;

1- 4 yıllık bir tecrübeye sahip olan ve proje bittiğinde de en az 5 yıl görev yapmış olacak olan PIKTES öğretmenleri kadroya alınacak mıdır? Alınmayacaksa neden alınmayacaktır?

2- Kadroya alınmamaları, proje bittiğinde 5 yıllık tecrübeye sahip olacak olan bu öğretmenlerin yüzüstü bırakılacağı anlamına gelmez mi?

3- Gelecek kaygısı ve bu kaygının da mesleki motivasyonlarını etkilemesini istemeyen PIKTES öğretmenlerinin de dershane öğretmenleri ve ücretli öğretmenler gibi kadroya alınmalarım istemeleri hakları değil midir?

4- Savaş bataklığında olan ülkelerinden kopup kaçarak gelen o küçücük kalplerin umudu olan bu öğretmenlerin (işçi öğretmen) olarak değil, (kadrolu öğretmen) olarak ders anlatmak istemelerini nasıl değerlendirmektesiniz?

5- Dört yıldır görev yapan PIKTES öğretmenlerinin bu belirsizlikleri daha ne kadar sürecektir?

6- Korona virüs pandemisinin yaşandığı şu günlerde, binlerce mülteci çocuğa umut olan PIKTES öğretmenlerine kadro müjdesi vererek en azından onlara moral vermeyi düşünür müsünüz?

7- Ailesi ve çocukları ile birlikte sayıları binleri bulan bu öğretmenlerin çaresizliğine çare olmak istemez misiniz?

8- PIKTES öğretmenleri bugüne kadar çok mağduriyet ve zorluklar yaşadı ama bir gün karşılığım alacakları için hep sabretti. 4 yıl geçti, o bir günün geldiğini düşünmekte misiniz?”

9- Öğretmen olarak kabul edilmeyip, ‘öğretici’ adıyla anılan PIKTES öğretmenlerinin ‘öğretmen’ unvanı almalarının zamanı gelmedi mi?”

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.