PIKTES Öğretmenlerine Kadro Verilmesiyle İlgili Yeni Önerge Meclis’te

İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır tarafından hazırlanan ve PIKTES projesiyle ilgili verilere ve proje kapsamında görevlendirilen öğretmenlere kadro verilmesi talebine ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istendi.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

03.10.2016 tarihinde başlatılan Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PNKTES), Geçici Koruma Atındaki çocukların, Türkiye’deki eğitime erişimlerine katkıda bulunmak amacıyla geliştirilmiş bir eğitim projesidir. Bu proje kapsamında çok sayıda öğretmen de görevlendirilmiştir. Projenin giderleri Avrupa Birliği tarafından, “Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FMT)” tarafından karşılandığı bilinmektedir. Buna göre;

1. Projenin başladığı günden bugüne kaç öğrenci bu projeden yararlandırılmıştır? Yaş/Cinsiyet gruplarına göre bu sayı nedir?

2. Öğrencilere hangi illerde ve nerelerde bu eğitim verilmektedir?

3. Proje kapsamında görevlendirilme yapılan öğretmen sayısı nedir? Öğretmenlerin görevlendirilmeleri hangi statüde yaptırılmıştır? Aldıkları ücret nedir? Sigorta, yemek, sosyal yardım gibi olanaklardan yararlanmışlar mıdır?

4. Projenin sürekliliği ne kadardır? Proje bitiminde öğretmenlerin durumu ne olacaktır?

5. Bakanlığınız tarafından bu öğretmenlere ilişkin kadro planlaması yapılmış mıdır? İhtiyaç duyulan bu öğretmenlerimize kadro verilmesi neden düşünülmemektedir?

6. Öğretmenlerin kadroya alınması halinde Bakanlığınıza getireceği maliyet ne kadardır? Bununla ilgili bir mali çalışma yapılmış mıdır?

7. 4 yıllık bir deneyime sahip eğitim neferlerimiz için bir sonraki öğretmen atamasın da öncelik verilmesi söz konusu mudur?

8. Projenin sürekliliği içerisinde görev alan eğitimcilerimize öğretmen kartı verilmiş midir? Verilmesi düşünülmekte midir?

9. Bu projenin toplam bütçesi nedir? Önergenin verildiği tarih itibariyle bu projeden ne kadar harcama yapılmıştır?

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.