PİKTES öğretmenleri ile ilgili önerge verildi

İyi Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral tarafından hazırlanan ve PIKTES Projesi’ne ve bu kapsamda çalışan öğretmenlere ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istendi.

Söz konusu önergenin metni:

PIKTES Projesinin temel amacı, Geçici Koruma altındaki ve geneli Suri eli olan çocukların, Türkiye’deki eğitime erişimlerine ve sosyal uyumlarına katkı sağlamakt . Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığının Geçici Koruma Altındaki çocukların Türk eğiti sistemine katılımı ve uyumuna yönelik çabalarını desteklemek de Proje’nin özel amaçları asında yer almaktadır. Ülkemizin yıllardır kronik bir sorunu haline gelen Suriyeli sığınmacılar meselesinde toplumsal düzenin bozulmasını en aza indirgemek ve savaşın en mağdur kesimi olan masum çocuklarının eğitim haklarının sağlanması için öğretmenlerimiz görev yapmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Arapça, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik branşlarındaki öğretmenler KPSS puanı, mülakat ve güvenlik soruşturması gibi uygulamalarla sözleşmeli olarak bu projede görev yapmaktadırlar. Dört yılı aşkın bir süredir çalışan öğretmenlerin proje kapsamında bazı sorun ve talepleri bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında;
1. PIKTES projesi kapsamında kaç öğretmen ve öğretmen olmayan kaç personel çalışmaktadır?

2. PIKTES projesi kapsamında yapılan ödemelerin ve bütçenin ne kadarını Avrupa Birliği ne kadarım Türkiye Cumhuriyeti karşılamaktadır?

3. PIKTES öğretmenlerinin Kovid-19 salgını döneminde zorunlu olarak yıllık izinlerini kullandıkları bilgisi doğru mudur? PIKTES öğretmenlerinin yıllık izinleri yanmış mıdır?

4. PIKTES öğretmenlerinin sözleşmelerinin feshedildiği ve yeni sözleşme yapıldığı bilgisi doğru mudur? Doğruysa yeni sözleşmelerin eski sözleşmeden farkları nelerdir?

5. PIKTES öğretmenlerinin yaşadıkları tecrübe ve aldıkları ekstra eğitim düşünüldüğünde sözleşmelerinin ve projenin sonunda MEB kadrosuna geçirilmeleri düşünülmekte midir?

6. PIKTES öğretmenleri, proje sonlandığında nasıl değerIendirilecektir?

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.