Özel okullar telafi eğitimi alamayacak öğrenciler için ücret iadesi yapacak mı?

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek tarafından hazırlanan ve özel okulların telafi eğitimi alamayacak öğrenciler için ücret iadesi yapmaları talebine ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergenin tam metni:

Koronavirüs salgını nedeniyle MEB ve özel okular 16 Mart tarihinde örgün eğitime ara vererek, internet üzerinden uzaktan eğitime başlandı. Uzaktan eğitim, örgün eğitimin yerini doldurma imkânı olmamasına rağmen salgınla mücadelede olumlu karşılanmıştır. İnternet olanaklarından yararlanamayan öğrencilerimizin bu süreçten olumsuz etkilendikleri de bilinmektedir.

Özel okulların 19 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edeceği, 15 Ağustos’tan sonra üç haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağı açıklandı. Özel okulların yıllık ücreti ise zammın ardından velileri hayal kırıklığına uğratmıştır. MEB’in, koronavirüs salgını gerekçesiyle nakil işlemlerini durdurması nedeniyle çocuğunu devlet okuluna almayan ve özel okulun telafi eğitimini kaçırmak istemeyen veliler bu sürecin ardından zamlı fiyatların açıklanması şok etkisi yarattı. Millî Eğitim Bakanlığının telafi eğitimi ve özel okulların ücret iadesi yapmamaları ile ilgili velilerden şikâyetler gelmektedir.

  1. Yukarıdaki belirtilen tarihlerden önce 12. sınıf öğrencileri üniversite sınavına girmiş olacağından, Özel okulda eğitim gören öğrencilerin velileri telafi eğitimi verilmediğinden ücret iadesi istemektedirler. Kronik rahatsızlığı ve velisinin talebine göre Ağustos ayındaki telafi eğitiminden yararlanamayan öğrencilerin velilerine ücret iadesi yapılacak mıdır?
  2. Daha önceden tatil programı yapan ve satın alan aileler; telafi eğitimi ya da tatili seçmek zorunda oldukları bu süreçte ekonomik zarara uğrayacaklar bu durumla ilgili bir çalışmanız var mıdır?
  3. 2020-2021 Öğretim yılında, Coronavirüs salgınının devam etmesi durumunda; örgün eğitimin sürekli kesintilere uğraması ihtimalide dikkate alınarak, bütün özel okul, kolej öğrencilerinin ücretlerinin belirlenmesinde ve okulların zam taleplerine dur diyebilecek misiniz?
  4. Salgın sürecinde kaç öğrenciye bilgisayar, tablet ya da teknik donanım desteğinde bulunulmuştur?
  5. Salgın sürecinde özel öğretim kurumlarına nakdi ya da ayni destek verilmiş midir?
  6. Salgın döneminde özel okullardan ayrılan öğrenci sayıları ne kadardır?
  7. Salgın döneminde ekonomisi bozulan özel okul ve kolej velileri için ekonomik destek paketiniz var mı?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.