Okullardaki güvenlik görevlerinin sürekli işçi statüsüne geçirilmesi için önerge verildi

İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur tarafından hazırlanan ve TYP kapsamında okullarda çalışan güvenlik görevlerinin sürekli işçi statüsüne geçirilmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine ilişkin soru önergesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soruldu.

Söz konusu önergenin metni:

İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İŞKUR’un ortak protokolünde toplum yararına proje (TYP) kapsamında İŞKUR’a bağlı olarak devlet okullarında çalışan güvenlik görevlileri mağduriyet yaşamaktadırlar.

Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında her yıl 100 binlerce işçi kamu kurum ve kuruluşlarında geçici olarak asgari ücretle çalıştırılmaktadır. Asgari ücret ve sigorta karşılığında bir kurumda en fazla 24 ay, 9’ar aylık periyodlarla çalışacak şekilde istihdam edilmekteler. 24 aylık süreç tamamlandıktan sonra, aynı işçi aynı kamu kuruluşunda çalışamamaktadır.

Pandemi sürecinde TYP kapsamında okullarda çalışan, işsizlik kaygısı taşıyan, tekrar başvuru yaptığında işine geri dönüp dönmeyeceğini bilmeyen güvenlik görevlileri, hastanelerde görevlendirilerek Covid-19 mücadelesinde sağlık çalışanlarıyla birlikte taşın altına elini koymuşlardır.

Bu bağlamda;

  1. Ülke genelinde 2020 yılında TYP kapsamında devlet okullarında görevlendirilen güvenlik görevlisi sayısı kaçtır?
  2. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde TYP kapsamında çalışan güvenlik görevlilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi hususunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  3. Geleceğimiz olan binlerce çocuğumuzun okuduğu kurumlarda kritik görevde bulunan güvenlik görevlilerinin sürekliliği önem arz etmekte olan ve TYP kapsamında çalışan güvenlik görevlilerinin geçici işçi statüsünden sürekli işçi statüsüne geçirilmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?
  4. Haziran ayında sözleşmeleri sona erecek güvenlik görevlilerinin, insan gücüne en çok ihtiyaç duyulan pandemi süresince, uygun alanlarda istihdam edilerek sözleşmelerinin devam ettirilmesi hususunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla