Okullarda alınacak önlemlere ve okulların açılma tarihine ilişkin önerge verildi

İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu tarafından hazırlanan ve okullarda koronavirüs salgını kapsamında alınacak önlemlere ve okulların açılma tarihine ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergenin tam metni:

11.03.2020 tarihinde Yeni Tip Koronavirüs ( Covid-19 ) ilk vakasının ülkemizde görülmesinin ardından yüz yüze eğitime 16 Mart’ta ara vermiştir. Geçtiğimiz günlerde ise Milli Eğitim Bakanlığı, okulların 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacağını duyurmuştur.

5 Temmuz 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde” Okullarda alınması gereken önlemler belirlenmiştir.Bu önlemlerden bazıları şöyledir:

  • Dersler mümkün olan en az kişi sayısı ile yapılmalı, birkaç sınıfın bir araya gelmesi ile ortak yapılan derslerde oturma düzeni sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde olmalıdır.
  • Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılmalı, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenmelidir.  
  • Okulun ilk haftasındaki başlangıç derslerinde öğrencilere COVlD-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında bilgi verilmelidir.
  • Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az %70 alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilmelidir.
  • Tuvaletlere tek kullanımlık kâğıt havlu ve tuvalet kağıdı konulmalıdır. Hava ile el kurutma cihazları çalıştırılmamalıdır. Tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulmalı ve devamlılığı sağlanmalıdır. Antiseptik içeren sabuna gerek yoktur.

Bu rehbere göre derslerin en az kişiyle işlenmesi ve okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde planlama yapılması istense de ve İktidar 2014 yılında “ikili eğitime son vereceğiz” vaadinde bulunmuş olsa da, ikili eğitim ve kalabalık sınıflar sorunu halen çözülememiştir. MEB’in resmi verilerine göre, ortaokulda öğrenci sayısı 30’ün üzerinde olan şubelerin oranı yüzde 24,69’a ulaşmıştır. Mevcudu 30’dan fazla olan ilkokul şubelerinin oranı ise yüzde 18,93 oldu. Bakanlığın, birleştirilmiş sınıflarla ilgili akademik araştırmaları bir araya getirerek hazırladığı raporda, toplam 186 bin 718 öğrencinin birleştirilmiş sınıfta eğitim gördüğü bilinmektedir. Sınıflarımızın büyüklüğü 30-50 metrekare arasında değiştiği düşünüldüğünde, yüksek sınıf mevcutları nedeniyle rehberde belirlenen oturma planının doğru uygulanabilme ihtimali çok düşüktür.

MEB’in, 2019 yılına ilişkin faaliyet raporunda ise okullardaki hijyen ve temizlik, “Zayıflıklar” arasında sıralanmış, resmi verilerine göre, Türkiye genelindeki 55 bin okuldan yalnızca 26 bini bakanlığın belirlediği temizlik ve hijyen kriterlerini sağlayıp, sınıfı geçmiştir. Bakanlığın denetimleri sonucunda 26 bin okul, beyaz bayrak alırken çok sayıda okulda sabun ve tuvalet kâğıdı gibi temizlik malzemelerinin olmadığı tespit edilmiştir.

Ülkemizde Resmi olarak okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim düzeyinde eğitim veren 55.000’e yakın okul bulunmaktadır. Bu sayıya özel okulları da eklediğimizde toplam sayı 66.848’e ulaşmaktadır. Okullarımızda öğrencilerimize sunduğumuz sağlık hizmetlerine bakacak olursak, 55 bin devlet okulunda sadece 545 sağlık görevlisi bulunuyor. Ülke genelindeki 12 bin 800 özel okulda ise 2 bin 321 sağlık personeli görev yapıyor. 52 bin okulumuzda ise revir bulunmuyor.

Bu bağlamda;

  1. Ortaokul şubelerinin 4’te 1’i İlkokul şubelerinin ise 5’te 1’inin mevcudu 30’un üzerindeyken rehberde belirtilen kurallara uygun sosyal mesafeye uygun eğitim ve öğretim verilmesi için sınıf planlanması nasıl yapılacaktır? Hâlihazırda ikili eğitime devam eden kurumlarda salgın riskinin artmaması adına ne tür tedbirler alınacaktır? Bakanlığınız, bu dönemde sosyal mesafe kurallarına uygun eğitim ve öğretim yapılmasının çözümünü için ikili veya üçlü eğitim sistemini mi hayata geçirmeyi mi düşünmektedir?
  2. Normal şartlarda bakanlığın belirlediği temizlik ve hijyen kriterlerini sağlayamayan 29.000 okulumuz var iken, pandemi döneminde bu okulların hijyen ve temizliğini sağlamak için ekstra olarak ne gibi önlemler alınmıştır? Örneğin 29.000 okulun bakanlığın belirlediği hijyen koşullarına uygun kriterleri sağlayıp sağlamadığı hususunda bir denetim gerçekleşmiş midir? Bakanlığınız bu hijyen koşullarının sağlanması için okullara ekstradan kaynak aktarımı veya temizlik malzemesi yardımı yapacak mıdır?
  3. 52.000 okulumuzda revir birimi bulunmadığı ve 55.000 okulumuzda sadece545 salık görevlisinin olduğu düşünüldüğünde, bu durum Pandemi döneminde öğrencilerimiz için bir risk oluşturduğunu düşünüyor musunuz?
  4. Bakanlığınız, 55.000 okulumuzda “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberine”göre gerekli önlemleri alması için 31.08.2020 tarihine kadarki süreyi yeterli buluyor mu?

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.