Okul kantinlerindeki denetimler ne sıklıkla yapılmaktadır?

MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah SAZAK tarafından hazırlanan ve okullarda satılan gıdaların güvenilirliğine ve bunlarla ilgili yapılan denetimlere ilişkin soru önergesi Tarım Ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’ye soruldu.

Söz konusu önergede şunlara yer verildi:

Ankara Şehit Ahmet Kabukçu İlkokulu’nda eğitim hayatına devam eden 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal’ın, okul kantininden satın aldığı şırınga şeklindeki sıvı çikolatayı yedikten sonra hayatını kaybetmesi ile okul kantinlerinde satılan ürünlerin sağlık açısından güvenirliği kamuoyu tarafından tartışma konusu olmuştur.

10.03.2016 tarih ve 28552893 sayılı Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda işletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Konulu Genelge, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilgili kurum/kuruluşlarca hazırlanmıştır.

Söz konusu genelge ile “öğrencilerin sağlıklı beslenme ortamının oluşturulması, yeterli ve dengeli beslenmenin teşvik edilmesi ile doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılması, güvenilir gıdaya erişim sağlanarak olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar ile yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıkların önlenmesi amaç edinilmiştir.”

Buradan hareketle, ilgili genelgenin ne ölçüde hayata geçirildiği ve etkinliğinin arttırılması konusunda velilerin tedirginliği dikkate alınmalıdır.

Bu bağlamda:

  • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe ve çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak gıdalarda “Okul Gıdası” logosu uygulaması ile hangi ürünlerin satışının önlenmesi hedeflenmektedir?
  • “Okul Gıdası” logosu uygulaması 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı için hangi sebeplerle ertelenmiştir? Ölümle sonuçlanan vakaların ardından bu uygulamanın ivedilikle yürürlüğe girmesi için bir çalışma düşünülmekte midir?
  • Okul kantinlerinde satılan çocukların sağlık ve güvenliğini tehdit eden ürünlerin tespiti için yapılan denetimler hangi kurumlar tarafından, ne sıklıkla yapılmaktadır?
  • Denetimi yapılan ürünler hangi özelliklerine göre değerlendirilmektedir?
  • Yapılan denetimler sonucu uygunsuz ürün sattığı tespit edilen kantin işletmelerine uygulanan yaptırım nedir?
  • 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Türkiye genelinde denetimi yapılan kantin sayısı kaçtır? Denetim sonucunda kaç adet kantin işletmesine cezai işlem uygulanmıştır?
  • Gıda güvenirliliği konusunda kantin çalışanlarına ve okul personeline gerekli eğitimin verilmesinin yanı sıra, hedef tüketici grubu olan öğrencilerin de bu konuda bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. Gıda güvenirliliği farkındalığı için neler yapılmakta ve planlanmaktadır?
  • Özellikle çocuklar için üretilen gıdalarda Bakanlığı= tarafından verilen izinlerde kriterler nelerdir? Çocukların fiziksel ve ruhsal sağlıklarına uygun olup olmadığı konusunda herhangi bir kurumdan veya uzman kişilerden destek alınmakta mıdır?
  • Ankara ve Diyarbakır’da meydana gelen ve ölümle sonuçlanan vakalara konu olan şırınga şeklindeki çikolata ürününün, ileride çocuklarda madde bağımlılığı gibi alışkanlıklara altyapı hazırlayabileceğini düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bu tarz ürünlerin piyasaya sürülmesi için firmalara Bakanlığı= tarafından izin verilme sebebi nedir?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.