Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı İle İlgili Önerge Verildi

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan tarafından hazırlanan ve Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde yer alan Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programının uygulamasına ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı ziya Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergenin tam metni:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde; “Sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı açılacaktır.” ibaresi öğretmen adayları için gündem konusu olmaktadır. Bu dönemde bazı üniversiteler ise pedagojik formasyon sertifika programına devam etmektedir.

Buna göre;

  1. 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde belirtilen Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Pogramı ne zaman faaliyete geçecek ve geçerliliği başlayacaktır? Uygulamanın içeriği ve süresi nasıl olacaktır?
  2. Bazı üniversitelerin halen pedagojik formasyon sertifika duyuruları yayınlaması ile ilgili herhangi bir önlem alınacak mıdır?
  3. Üniversitelerin halen pedagojik formasyon duyuruları yayınlaması Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık programına geçişte bir karışıklık yaratacak mıdır?
  4. Bu dönemde lisans mezunu öğretmen adaylarına bir öneriniz var mıdır?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.