Öğretmenlik mesleği uzmanlık programı ile ilgili önerge verildi

İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu tarafından hazırlanan ve öğretmenlik mesleği uzmanlık programının ayrıntılarına ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

Bakanlığınızın “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslerin belirlenmesine ilişkin iş ve işlemler ilgi karar ve eki çizelge doğrultusunda yürütülmektedir. Bakanlığımız 2023 eğitim vizyon belgesinde, sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılarak yerine lisansüstü düzeyde programların açılması hedefine yer verilmiştir. Bu bağlamda ilgili Karar eki Çizelgede yer alan Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan açılacak olan ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı ya da pedagojik formasyon programı / pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarı ile tamamlayanlar ifadesi, ilgi karar doğrultusunda değiştirilmiş olup yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitimi, ilgi karardaki geçerliliğini yitirmiştir.” şeklindeki açılaması ile daha önce sertifika programı olarak uygulanan pedagojik formasyon yüksek lisans programı haline getirilerek, Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı olarak uygulanacaktır.

Bu bağlamda,

1. Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı/Yüksek lisans uygulaması ne başlayacak ve ne kadar sürecektir? Tezli mi tezsiz mi olacaktır? özlük haklarında farklılık yaratacak mıdır? Kimler başvurabilecektir? Doktora yolu açık olacak mıdır? Mazeret kapsamına alınacak mıdır? Süresi ve ücreti ne kadar olacaktır?

Medyameb.Com

medyameb.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.