Öğretmenlere zorunlu hizmet affı için önerge verildi

0

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından hazırlanan ve öğretmenler için zorunlu hizmet affı getirilmesi talebine ilişkin soru önergesi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruldu.

Söz konusu önerge metni:

1 . 1990, 1998, 2000 ve 2010 yılında olmak üzere, daha önce 4 kez çıkarılan zorunlu hizmet muafiyeti(affı), Milli Eğitim Bakanlığında teamül haline gelmişti. Ancak 2010 yılında çıkan affa göre, 06.05.2010 dan önce göreve başlayan öğretmenler muaf tutulmuştur. 2020 yılında, zorunlu hizmet muafiyetinin, hakkaniyet açısından getirilmesi ve “06.05.2010 dan sonra atanan kadrolu öğretmenlerin de bu haktan yararlanması için bir çalışma yapılmakta mıdır?

2. Birçok öğretmenimiz, 1 ve 4 yıl arasında zorunlu hizmet yapmış olup ancak evlilik, sağlık gibi özür nedenlerinden dolayı tamamlayamadıkları hizmet süresi için bu af talep edilmektedir. Birinci derece yakınları için sağlık özrü ile tayin istemek durumunda kalmış, özrü ortadan kalkan acılı öğretmenlerin aile bütünlüğü de dikkate alınmalıdır. Anne, baba veya engelli çocuğu olan öğretmenler, her yıl hastane ve sağlık kurullarında birçok sorunla karşı karşıya kalmakta olup bu ve benzeri insani nedenlerden dolayı öğretmenler af beklemektedir. 2020 yılında zorunlu hizmet muafiyetini bekleyen binlerce öğretmen olduğu düşünülerek, zorunlu hizmet affının getirilmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ