Öğretmenlere 3600 ek gösterge Meclis’te

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin tarafından öğretmenlere 3600 ek gösterge hakkı tanınması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu Kanun Teklifi Metni:

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, yeni nesil öğretmenlerimizin eseri olacaktır.

Türkiye’de maalesef eğitim sistemi sürekli değişkenlik göstermektedir. Ne yazık ki bu değişim olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. 17 yılda 15 kez değişen eğitim sistemi gerek öğretmenlerimizin gerekse öğrencilerimizin zihinlerini bulandırmaktan öteye geçmemektedir.
ileri medeniyetler ölçüsünü yakalamak iktidarların istikrarlı bir eğitim politikası belirlemesiyle birlikte elbette ki öğretmenlerimizin çaba ve gayretleriyle mümkün olacaktır.

Öğretmenlerimizin görevdeyken sosyal ve bilimsel çalışmaların içerisinde yer almasının önünün açılması için ekonomik olarak desteklenmesi koşulunun yanı sıra eğitim-öğretim için yıllarca emek verdikten sonra hayatlarının geri kalan bölümlerinde de rahat bir yaşam sürmelerine olanak tanınmalıdır.

Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz yurdumuzun dört bir yanında, ailelerinden uzakta, sosyal ve ekonomik özgürlükten yoksun bir mücadele içerisindedir. Bu zorluklar yetmezmiş gibi bir de terör örgütlerinin hedefi olmaktadır. Eğitim şehidi öğretmenlerimizin varlığı asla unutulmamalıdır.

Hükümetin seçim vaadinde de yer alan ve aradan çok uzun zaman geçmesine karşın henüz tek bir adım atılmaması öğretmenlerimizi derinden yaralamaktadır.

Tüm bu gerekçelerle hazırladığımız ‘Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair teklifimiz, öğretmenlerimizin gerek çalışma yaşamında gerekse emekliliklerinde yeterli ücreti almalarına olanak tanınmasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM), kıymetli öğretmenlerimizin 3600 ek gösterge hakkım daha fazla zaman kaybetmeden teslim etmesini amaçlamaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE ı — Türkiye’nin her bölgesinde, gerek sosyal gerekse ekonomik özgürlüklerinden yoksun ve terör örgütlerinin hedefine rağmen canla başla eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında büyük gayret sarfeden öğretmenlerimize 3600 ek gösterge hakkı tanınarak çalışma ve emeklilik yaşamında ekonomik olarak desteklenmeleri amaçlanmıştır.

MADDE 2 – Yürürlük maddesidir.

MADDE 3 — Yürütme maddesidir. 

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (l) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin ‘I IV. Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” bölümünün (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.