Mesleki eğitim merkezlerinden 2019 yılı öncesinde mezun olanların lise diploması alabilmelerine yönelik önerge verildi

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından hazırlanan ve 2019 yılı öncesinde mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan kişilerin lise diploması alabilmelerine yönelik çalışmalara ilişkin soru önergesi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruldu.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

Mesleki ve teknik eğitimin önemli bir ayağını mesleki eğitim merkezleri oluşturmaktadır. Zorunlu eğitim kapsamındaki bu okullarda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi verilmektedir. Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenciler haftada bir gün okula devam ederken diğer günler, iş yerinde eğitim almaktadırlar. Mesleki ve teknik eğitimde sektörler açısından büyük açığı kapatan kalfa ve ustalar, bu okullarda yetişmektedirler. Lise diplomasına erişimdeki zorluk, öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerini tercih etmemesinde önemli bir rol oynuyordu.

Millî Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı itibari ile öğrencilerin fark derslerini alabilmelerine imkân tanıyarak lise diploması alabilecektir.

Ancak 2019 yılı öncesinde mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrenciler, ortaokul sonrası 4 yıllık mesleki eğitimi tamamlamalarına rağmen lise diploması alamıyor ve sadece kalfalık veya ustalık belgesi almaya hak kazanıyordu. Mesleki eğitim merkezlerinde 4 yıl süresince çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesi almaya hak kazanmış fakat lise diploması alamamış binlerce mağdur bulunmaktadır. Bu kişiler ekonomik kriz veya başka sebeplerden dolayı mesleki eğitim aldığı kendi mesleğini bırakmak zorunda kalmış başka iş arayışı içerisinde iken önlerine lise diploması sorunu gelmektedir. Belli bir yaşa gelmiş, belli bir ailevi düzen kurmuş bu insanların yeniden okul hayatına başlamaları ve hayata tutunmaları oldukça güçtür.

Bu bağlamda;

1. 2019 yılı öncesinde Mesleki Eğitim Merkezlerinden mezun olmuş kişilere Lise diploması alabilmeleri konusunda her hangi bir yönetmelik değişikliği yapılacak mıdır?

2. Mesleki Eğitim Merkezlerinde kaç öğrenci eğitim almaktadır?

3. Yeni düzenleme sonrası Mesleki Eğitim Merkezlerine talep artmış mıdır? Arttı ise hangi oranda artmıştır?

4. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olmuş fakat lise diploması alamamış kişi sayısı kaç tır?

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.