MEB’den “Okulum Temiz” Belgelendirme Programı Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Okulum Temiz” Belgelendirme Programı konulu bir yazı gönderildi.

İşte O Resmi Yazı:

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında yönetim sistemleri belgelendirme iş ve işlemleri ilgi (a) Genelge doğrultusunda yürütülmektedir.

Eğitim öğretim faaliyetlerine başlamadan önceki süreçte resmi ve özel okul/ kurumlarda, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında yüz yüze eğitim faaliyetlerinin “güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik ortam” standartlarına uygun olarak yürütülmesi amacıyla sürdürülebilir bir sistem yönetimi planlanmaktadır.

Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında, 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla ilgi (b) Bakanlık Makamı Onayı ile “Okulum Temiz” belgelendirme programı yürürlüğe alınmıştır.

Bu itibarla;

  1. Okullarda hijyen ve sanitasyon kalitesinin geliştirilmesi ve ilgili tarafların ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması amacıyla Ek-1’de yer alan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”nun belgelendirmeye esas doküman olarak kullanılması,
  2. Okulların belgelendirme başvurusu öncesinde kılavuz şartlarına uygunluğu, Ek-2’de yer alan “SB.FR.059 OTB Öz Değerlendirme Soru Listesi” ile gözden geçirmeleri,
  3. Belgelendirme başvurularının 4 Ağustos 2020 tarihinden itibaren, Ek-3’te yer alan “SB.FR.057 Okulum Temiz Belgelendirme Başvuru Formu”na uygun olarak http://merkezisgb.meb.gov.tr/belgelendirme adresinde “Yönetim Sistemi Belgelendirme Portalı” üzerinden alınması,
  4. Belgelendirme başvurusu kabul edilen okul/kurumların belgelendirme süreçlerinin, Bakanlığımız Standardizasyon ve Kalite Hizmet Birimi koordinasyonunda İl Millî Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimlerince belgelendirme programına uygun olarak yürütülmesi,
  5. Kılavuz şartlarına uygun olduğu değerlendirilen okul/kurumlara Ek-4’te yer alan “SB.FR.060 Okulum Temiz Belgesi”nin düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda, Bakanlığımız ile TSE arasında düzenlenen iş birliği protokolüne uygun olarak, belgelendirme programının uygulanması ve belgelendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için müştereken belirlenen kriterlere uygun olarak yetkilendirilen Tetkik Görevlilerince belgelendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Belgelendirme programına uygun olarak ilgili süreçlerde kullanılması gerekli tüm güncel dokümanlara “Yönetim Sistemi Belgelendirme Portalı” üzerinden http://merkezisgb.meb.gov.tr/belgelendirme adresinde ulaşılabilmektedir.

Bilgilerini ve gereğini arz ve rica ederim.

İsmail ÇOLAK
Genel Müdür
Sistem Belgelendirme
Yürütme Kurulu Başkanı

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla