MEB’den İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursu ve SRC Sınavlarında HES Kodu İşlemleri İle İlgili Resmi Yazı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen “İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursu ile Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu Sınavlarında HES Kodu İşlemleri” konulu yazı:

İş makineleri sürücü eğitim kursu ile özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursu kursiyer kayıtları ile sınavlarına ilişkin iş ve işlemler Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığının ilgi (a) yazısı doğrultusunda kursiyer kayıtlarında ve sınavlarda HES kodu kullanımına başlandığı ilgi (b) yazımızda bildirilmiştir.

Bu kapsamda, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılacak;

a) İş makineleri sürücü eğitim kurslarının sınavlarında kursiyerlerin Covid-19 tanısı ile ilgili güncel bilgileri, sınav gününe kadar her gün İş Makineleri Modülü/ ilçe sınav işlemleri/ilçe sınav aday ekleme (ISM 07003) ekranından HES kodu liste sekmesinden kontrol edilebilecektir. İş makineleri sürücü eğitim kursları tarafından kurum aday kayıt işlemleri/ aday sağlık raporu kayıt (ISM02004) ekranında HES kodu girişleri yapılabilecektir. HES kodu bulunmayan/HES kodu başkasına ait olan/HES kodu süresi dolan kursiyerlerin HES kodu girişleri kurslar tarafından yapılmalıdır.

b) Özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursu sınavlarında kursiyerlerin Covid-19 tanısı ile ilgili güncel bilgileri, sınav gününe kadar her gün Özel Mesleki Yeterlilik Modülü/ il/ilçe MEM işlemleri/sınav tanımlama/aday yerleştirme işlemi (MYK 05012) ekranından
HES kodu liste sekmesinden kontrol edilebilecektir. HES kodlarının aday yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra yapılması gerekmektedir.

c) Kursiyerlerden durumları “RİSKLİ” olanlar, sınava alınmayacaktır.

d) Kursiyerlerden durumu “HES Kodu Bulunamadı” “HES Kodu Başkasına Ait” “HES Kodu süresi doldu” şeklinde sistemde görünen kursiyerler, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri kontrolünde HES kodu bilgilerini ibraz etmeleri halinde sınavlara katılabilecektir.

e) Özel öğretim kurumlarında görevli personellerin HES kodu sorgulamaları Özel Öğretim Kurumları modülü/personel arama (OOK12001) ekranından detay görüntülenerek yapılabilmektedir.

Buna göre il ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınarak herhangi bir aksamaya meydan verilmeyecek şekilde takibinin yapılması hususunda;
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Vedat KUŞGÖZOĞLU
Bakan a.
Genel Müdür V.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla