MEB’den Destekleme ve Yetiştirme Kursları İle İlgili Resmi Yazı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” konulu bir yazı gönderildi.

İşte o yazı:

Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel okullar tarafından ilgi (c) yazıya istinaden 8 inci ve 12 nci sınıflarda öğrenim gören öğrencilere, halk eğitimi merkezleri tarafından ise örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara yönelik 31 Ağustos 2020 – 06 Haziran 2021 tarihleri arasında ilgi (a) Yönerge ile ilgi (b) Kılavuz hükümleri kapsamında destekleme ve yetiştirme kursları açılacaktır.

Buna göre;

1- 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kursları iş takvimi;
a) 18-20 Ağustos 2020 tarihleri arasında, kurs merkezi başvurularının alınması ve
il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması,
b) 21-25 Ağustos 2020 tarihleri arasında, öğretmen başvurularının alınması ve ücretli
öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması,
c) 26-30 Ağustos 2020 tarihleri arasında, öğrenci/kursiyer başvurularının alınması,
ç) 31 Ağustos 2020 Pazartesi, kurs sınıf/gruplarının oluşturulması ve derslerin
başlaması,
d) 06 Haziran 2021 Cuma, kursların tamamlanması,
e) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı okullardan destekleme ve yetiştirme kursu açmak isteyenlerin ise 18-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvuru yapması, şeklinde planlanmıştır.

2- Resmi okullar ile halk eğitimi merkezlerinin destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin başvuru, açılış, kapanış, onay, öğretmen-öğrenci/kursiyer kayıt ve benzeri her türlü iş ve işlemi e-Kurs Modülü üzerinden, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı okulların sadece kendi öğrencilerine verebilecekleri bu kurslara ilişkin açılış, onay ve benzeri iş ve işlemleri ise il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine yapacakları yazılı başvuru ile gerçekleştirilecektir.

3- Açılacak kurslar; Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen Bilimleri, Tarih, Coğrafya, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık dersleri ile sınırlı tutulacaktır.

4- Kurslarda, öğrenci/kursiyerlerin dersliklerdeki oturma planı fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenecek olup bir sınıf/grupta bulunması gereken en fazla öğrenci/kursiyer sayısı da bu fiziki mesafe dikkate alınarak belirlenecektir.
Bu bağlamda, yukarıda belirtilen takvime göre iş ve işlemlerin ilgide kayıtlı mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülmesi, duyurunun ivedilikle ilgililere yapılması, Covid-19 salgınıyla ilgili verilen mücadele, bu doğrultuda başta maske, fiziki mesafe ve hijyen kuralları olmak üzere alınan önlem ve tedbirler ile bu konuda ilgi (d) Kılavuzda yer verilen hususlara titizlikle uyulması hususunda,

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Reha DENEMEÇ
Bakan a.
Bakan Yardımcısı

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla