Mağdur olan okul kantin çalışanlarının sorunlarının çözümüne ilişkin önerge verildi

İyi Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı tarafından hazırlanan ve pandemi sürecinde okulların kapalı tutulması nedeniyle mağdur olan kantin çalışanlarının sorunlarının çözümüne ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istendi.

Söz konusu önergenin tam metni:

Koronavirüs salgım önlemleri gerekçesiyle tüm eğitim kurumlarının 13 Mart 2020 tarihinden itibaren eğitim-öğretime ara vermesi okullarımızda faaliyet gösteren kantin işletmelerinin büyük bir maddi zarara uğramasına sebep olmuştur. Türkiye genelinde yaklaşık 55 bini devlet okullarında, 13 bini özel okullarda olmak üzere 68 bin kantin işletmesi bulunmaktadır. Bu kantinlerde çalışan kişi sayısı ise 100 binin üzerindedir.

Normal şartlarda dahi yılda 180 gün çalışıp buradan kazandığı para ile 365 gün geçinmeye çalışan kantinciler, bu sene yalnızca 100 gün çalışabilmiştir. Hükümet tarafından açıklanan destek paketlerinden kendilerine yönelik hiçbir müspet yardım çıkmadığım da dile getiren kantinci esnaflarımız, teşvik kredilerinden de vergi borçlarının bulunması, kredi notlarının düşük olması gibi gerekçelerle faydalanamadıklarım dile getirmektelerdir. Ev kiraları ve faturalarım ödeyemediklerini belirten esnaflarımız, temel giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelmişlerdir. Kantinlerinde kalan ve okullar açılana kadar raf ömrü dolabilecek ürünleri de tedarikçilere iade edemediklerini ve imha etmek zorunda kaldıklarım ifade eden kantincilerin bu konuda da ciddi bir mağduriyet yaşadıkları anlaşılmaktadır.

Okulların hâlâ kapalı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, normalleşme sürecinin bu esnaf grubuna hiçbir pozitif etki yapamadığı görülecektir. 2020-2021 Eğitim — Öğretim yılının 31 Ağustos’ta başlayacağı düşünüldüğünde, kantinlerin 6 ay boyunca kapalı kalacağı ve kantincilerin mağduriyetinin katlanarak devam edeceği de göz önünde bulundurularak acilen rahatlatıcı önlemler alınmalıdır.

Bu bilgiler çerçevesinde;

  1. Bakanlığınızın, Hazine ve Maliye Bakanlığıyla birlikte, kantin işletmecileri ve çalışanlarının ekonomik mağduriyetlerini gidermeye yönelik herhangi bir çalışması var mıdır?
  2. Kantincilerimiz eski dönem borçlarından dolayı kredilerden faydalanamadıklarını ifade ediyorlar. Sicil affı konusunda ilgili Bakanlıklarla birlikte herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  3. Kantin işletmelerinin zararlarının bir miktar da olsa karşılanabilmesi adına 2020-2021 yılı kira ücretlerine zam yapılmaması yerinde bir adım olacaktır. Bakanlığınızın kira ücretlerine zam yapmama konusunda herhangi bir çalışması var mıdır?
  4. Kantin işletmelerinin okul yönetimlerine yönelik borçlarına uzun vadeli ve faizsiz bir yapılandırma uygulamak gibi bir çalışmanız olacak mıdır.?
  5. Kantinlerin kapalı kaldığı süre göz önünde bulundurularak, bu sürenin sözleşmelerin bitiş tarihine eklenmesi konusunda bir hazırlığınız var mıdır?
  6. 2020-2021 Eğitim — Öğretim yılında kantinlerin çalışma sistemi nasıl olacaktır? Bu konuda hazırlamış olduğunuz bir yönerge var mıdır?

Medyameb.Com

medyameb.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla