Kamuda engelli istihdam oranının artırılması teklif edildi

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut tarafından kamu iş yerlerinde yüzde dört olan engelli istihdam oranının yüzde beşe çıkarılması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu teklifte şu ifadelere yer verildi:

Toplumsal yaşamımızda engelli yurttaşlarımızın karşılaşmış oldukları güçlük ve sorunların başnda önemli oranda istihdam gelmektedir. Maalesef büyük oranda toplumsal dışlanmaya maruz kalan engelli yurttaşlarımızın önemli bir kısmı günlük işlerin dahi üstesinden gelemeyeceğini düşündüğünden ikinci bir kişinin yardım ve desteğine bağımlı bir hayat sürmektedirler. Bu nedenle birçok engelli yurttaşımız kendi özel yeteneklerinin farkında olamamaktadır.

Sosyal devlet anlayışının gereğinden birisi de, engellilerimizin lehine önlemler almak ve onların toplumla bütünleşmelerini sağlamaktır. Onların toplumdan izole ve kimseye yük olmadan, insan onuruna yakışır bir şekilde bağımsız olarak hayatlarını idame ettirebilmelerini sağlamanın en önemli yolu da onları çalışma yaşamına dahil etmekten geçmektedir. Bu sebeple engelli vatandaşların çalışma hayatına katılmaları ve istihdam olanaklarının artırılması hayati derecede önem taşımaktadır.
Ülkemizde kamu ve özel sektörde çalışan personelin %3’ü kadar engelli personel çalıştırma zorunluluğu bulunsa da birçok işyeri bu kontenjanı doldurmamaktadır. Bu durum sağlık, sosyal, kültürel ve ekonomik problemlerle boğuşan engelli yurttaşlarımızı daha da mağdur etmektedir.

Kanun teklifimizde amacımız, engelli bireylerimizi kimseye yük ve muhtaç olmadan sosyal hayata dahil ederek bağımsız biçimde hayatlarını idame ettirebilmelerini sağlamak amacıyla kamu kurumları ve özel kuruluşlarda engelli istihdam oranını %5 oranına çıkarmaktır. 

DEVLET MEMURLARI KANUNU VE İŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinin birinci fikrasında yer alan “%3” ibaresi “%5” şeklinde ve “%3’ün” ibaresi “%5’in” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı iş Kanununun 30 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘yüzde dört” ibaresi “yüzde beş” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.