Jandarmada görevli sivil memurların asayiş tazminatı alması için Kanun Teklifi verildi

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi tarafından Jandarma Genel Komutanlığında görevli sivil memurların asayiş tazminatı alabilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu teklifte şu ifadelere yer verildi:

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görev yapan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi memur ve emeklilerinin sosyal, mali, hukuki haklarının düzenlenmesi, birçok kanunda yer alan çelişkili statülerinin açıklığa kavuşturulması, orta ve üst kademedeki uzman/yönetici kadro ihtiyaçlarının planlanması, yetiştirilmesi ve meslekte yükselmelerinin sağlanması, ülkemizin savunma stratejilerini uygulayacak uzman kadrolarının oluşturulması, yasal boşlukların giderilerek çalışma huzurunun sağlanması gerekmektedir.

Olası harekâtlarda görev ve sorumluluklar kapsamında, görev yeri, kurum yapısı vb. gerekçelerle fiziken ve ruhen etkilenen, ayrıca bu kurumlarda çalışmanın verdiği riskleri büyük oranda taşyan sivil devlet memurlarının da fiili hizmet süresi zammından faydalanmaları gerekir. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarındaki personel ise asayiş tazminatı hakkından mahrumdur, düzeltilmelidir.

Kanun teklifimiz ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli sivil memurların da subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar gibi asayiş tazminatı alabilmelerinin sağlanması amaçlanmıştır. 

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-Madde ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli sivil memurların da subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar gibi asayiş tazminatı alabilmelerinin sağlanması amaçlanmıştır.

MADDE 2-Yürürlük maddesidir.

MADDE 3-Yürütme maddesidir. 

2803 SAYILI JANDARMA TEŞKİLAT, GÖREV VE YETKİLERİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-10/3/1983 tarihli ve 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanununun, “Asayiş Tazminatı” başlıklı 21’inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Jandarma Genel Komutanlığı fiili kadrolarına atanmış subay, astsubay, sivil memur ve sözleşmeli personel, uzman jandarma ve uzman erbaşlara; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen en yüksek Devlet memuru aylığinın (ek gösterge dahil);
a) Komando ve sınır birliklerinde %52,
b) Diğer karargâh, birlik ve kurumlarda %40, tutarını geçmemek üzere İçişleri Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslara göre fazla çalışma karşılığı asayiş tazminatı ödenir. Bu tazminattan damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılmaz.”

MADDE 2-Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3-Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.