İlkokul çağı okullaşma oranına ilişkin önerge verildi

İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu tarafından hazırlanan ve İlkokul çağı okullaşma oranına ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

Bakanlığınızın yayınladığı “Milli Eğitim İstatistikleri Örgün Eğitim 2018-2019” baktığımızda 2012-2013 döneminde % 98.86’dan olan ilkokul çağındakilerin net okullaşma oranının, 2018-2019 döneminde %91.92’e gerilediği görülmektedir.

Net Okullaşma Oranı; ilgili öğrenim türündeki teorik yaş grubunda bulunan öğrencilerin, ait olduğu öğrenim türündeki teorik yaş grubunda bulunan toplam nüfusa bölünmesi ile elde edilir. İlkokulda teorik yaş ise 5 yaş (1-3 aylar) -9 yaş aralığıdır.

Düşük gelirli bir ailede doğan ve yoksulluğun kuşaktan kuşağa geçtiği ülkelerde doğuştan gelen eşitsizliklerin aşılması ve insanların doğdukları ortamın sosyo-ekonomik koşullarından daha iyi bir yaşama sahip olabilmeleri iktidarların eğitim politikalarıyla doğrudan bağlantılıdır.

Bu bağlamda;

  1. Ülkemizdeki ilkokul çağı okullaşma oranlarında yaşanan düşüşün sebepleri nelerdir?
  2. 2012-2013 yılında ilkokul çağı okullaşma oranımız %98.86 iken, getirilen 4+4+4 kademeli Eğitim Sistemi bu oranı neden koruyamamış, geriletmiştir?
  3. Bakanlığınızın okullaşma oranını arttırmak üzerine yapmış olduğu çalışmaların ve atılan adımların başarısızlıkla sonuçlanmasının nedenleri nelerdir?
  4. Ailelerin yaşadıkları yoksulluğu ve bundan dolayı çocukların çalışmak zorunda oluşunu, ilkokul çağı okullaşma oranının düşmesine neden olduğunu düşünüyor musunuz?
  5. Genelde Eğitime, özelde ise eğitim yatırımlarına ayrılan bütçeyi, eğitime erişimde yaşanan eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için yeterli buluyor musunuz?
  6. Günümüzde cehaletin yüceltilmesinin ilkokul çağı okullaşma oranının gerilemesinde bir payı var mıdır?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.