Engelli öğretmen kontenjanlarının arttırılmasına yönelik önerge verildi

İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur tarafından hazırlanan ve engelli öğretmen kontenjanlarının arttırılmasına ve Bakanlık bünyesinde çalışan engelli öğretmen sayısına ilişkin soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istendi.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

2020 yılı Şubat ayında 750 Engelli Öğretmen ataması yapılacağı tarafınızdan açıklandı. Atama sayılarının yetersiz oluşu engelli öğretmen adaylarında hayal kırıklığı yaratmıştır.
Buna göre;

  1. Engelli öğretmenlerin kontenjanlarının artırılması yönünde herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  2. Engelli öğretmenlerin atamalarının toplu bir şekilde yapılması yönünde bir çalışmanız var mıdır?
  3. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre alım yapılan Kamu kurumlarında %3 oranında engelli personel çalıştırma zorunluğuna uyulmakta mıdır?
  4. 2019’un haziranında ki önerim olan engelli personel çalıştırma oranının % 5′ e çıkarılması konusunda o günden bu güne herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?
  5. Bakanlığınız bünyesinde istihdam edilmiş engelli öğretmen sayısı kaçtır?
  6. 2020 yılı içerisinde atama yapılması planlanmakta mıdır? Atama yapılan fakat fiziki koşullar erişilebilirlik gerekçe gösterilerek göreve başlatılmıyor iddiaları doğru mudur?
    Z Ders materyalleri ve okulların fiziki şartlarının engelli öğretmenlerin önünde engel teşkil etmemesi yönünde çalışma yapılmakta mıdır?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.