Enflasyon rakamları memur maaşını etkileyecek

Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olarak yapılacak artışın hangi oranda olacağı henüz kesinlik kazanmadı. ataşehir escort

Maaşlara yapılacak artışın oranı, 2020 yılı Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla belli olacak.

Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine, 2020 yılının ikinci yarısı için %4 oranında genel maaş zammı yapılacak ve 2020 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyonun %4’ten fazla çıkması halinde aradaki fark maaş zammı oranına eklenecek.

Öte yandan, Temmuz maaş zammı oranı ne kadar olursa olsun, kamu görevlileri hakkında uygulanan asgari geçim indirimi tutarları değişmeyecek.

Enflasyon rakamları memur maaşını etkileyecek

Kamu görevlilerinin maaşlarına 2020 yılının ilk yarısı için yapılan %4 oranındaki maaş zammının, yılın aynı dönemine (1 Ocak-30 Haziran) ilişkin enflasyon oranının altında kalması durumunda, aradaki fark 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olarak yapılacak olan %4 oranındaki maaş zammına eklenecek.

Buna göre, kamu görevlilerinin ücretlerine Temmuz ayında enflasyon farkı artışı yapılabilmesi için, 2020 yılı ilk altı ayı sonunda enflasyonun %4’ten fazla çıkması gerekiyor.

2020 yılı ilk altı aylık döneminin enflasyon rakamlarının nasıl çıkacağı, yarın (3 Temmuz Cuma) TÜİK tarafından yapılacak açıklamayla öğrenilecek.

Öte yandan, 2020 yılının ilk yarısının 5 aylık dönemine bakıldığında, kamı görevlilerinin ücretlerine enflasyon farkı artışı yapılması kesin gibi görünürken, bu artışın yaklaşık %1 civarında olacağı ve toplam zam oranının da %5 civarında olacağı beklenmektedir.

Özetle, 3 Temmuz Cuma günü TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarına göre, yılın ilk altı aylık enflasyon hangi oranda çıkacak ise kamu görevlilerine de 1 Temmuz’dan geçerli olarak aynı oranda maaş artışı yapılacak. İlk 5 aya ilişkin enflasyon oranı %4,57 olduğundan, Haziran ayı enflasyonunun “0” çıkması halinde, maaşlara yapılacak toplam zam oranı da %4,57 olacak.

Buna göre, kamu görevlilerinin 15 Temmuz 2020 tarihinde alacakları zamlı maaş miktarının kesin olarak bilinebilmesi için yarını (3 Temmuz 2020 Cuma) beklemek gerekecek.

Kaynak: Memurunyeri.Com

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.