Emeklilere ödenen bayram ikramiyesi kaldırılacak mı?

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından hazırlanan ve SGK tarafından emekli aylıklarına kesinti yapılacağı ve emeklilere bayram ikramiyesinin kaldırılacağı yönündeki iddialara ilişkin soru önergesi Aile, Çalışma ce Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soruldu.

Söz konusu önergede şu ifadeler yer aldı:

Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından “sosyal güvenlik destek primini geri getirmek, ölüm aylığı bağlanmasına yaş sınırı koymak ve sağlık kesintilerini artırmak” için bir düzenleme yapılacağı son günlerde basında yer almaktadır.Bu bağlamda

1. SGK tarafından kamuya kaynak yaratmak adına, zaten zor geçinmekte olan “emeklilerden aylık % 5 sağlık kesintisi” yapılacağı haberleri doğru mudur?

2. SGK’lının eşi belli bir yaşın üstünde değilse bu aylığı bağlamamayı öngören bir çalışma olduğu doğru mudur? Doğru ise yaş sınırı kaç olacaktır?

3. Yapılan düzenleme çerçevesinde “emekli bayram ikramiyelerinin kaldırılması” söz konusu olacak mıdır?

4. Emeklilerin muayene ve “ilaç katkı paylarına zam” yapılacağı yönünde basında çıkan haberler doğru mudur?

5. Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını zar zor denkleştiren emekliler için böyle haksız bir düzenleme var ise bundan ivedilikle vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.