Aile hekimlerine ilave ödeme yapılması için Kanun Teklifi verildi

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan tarafından pandemi ya da salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına ilave ödeme öngörülmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu teklifte şu ifadelere yer verildi:

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE I- Afet ve acil durum ilan edilen yerler ile pandemi yada salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının aylık ödemelerine ek ödeme yapılarak iyileştirmeler yapılmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

GENEL GEREKÇE

Anayasamızda 49. Maddesi ile devletin yükümlülükleri arasında yer alan çalışma barışımn sağlanması açısından kamu hizmetlerinde risk oranının en yüksek olduğu sağlık hizmetleri sunumunda özellikle yardımcı sağlık personelleri açısından iyileştirilmesi mevcut düzenlemeler ve çalışanların özlük hakları dikkate alındığında bir gerekliliktir.

Dünya genelinde ortaya çıkan Coronavirus (COVID- 19) pandemisi nedeniyle, salgından minimum olumsuz etkiyle kurtulmayı temin amacıyla ülkemiz genelinde gereken çalışmalar yapılmakta olup bu kapsamda tüm sağlık hizmetleri öncelikli olarak söz konusu hastalığın önlenmesi, tetkiki ve tedavisine yönlendirilmiştir.

Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde görevli olan aile hekimleri ve sağlık çalışanları yüksek risk altında bulunmaktadır.

Bu nedenle, afet ve acil durum ilan edilen yerler ile pandemi ya da salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının aylık ödemelerine ilaveten olağanüstü dönemde aylık ek ödeme yapılarak iyileştirmeler yapılmalıdır. 

5258 SAYILI AİLE HEKİMLİĞİ KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE I- 24/11/2004 tarih ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunun 3 üncü maddesinin yedinci fıkrasının sonuna gelmek üzere; “Afet ve acil durum ilan edilen yerler ile pandemi ya da salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanları, bu durumlar süresince tam gün çalışmış sayılırlar ve aylık ödemeleri tam olarak ödenir. Ayrıca bu durumlar süresince aile hekimlerine asgari ücretin 3 katı, aile sağlığı çalışanlarına asgari ücretin 2 katı tutarında her ay ek ödeme yapılır” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.