Adalet Hizmetlerinde Çalışan Bütün Personele Yargı Ödeneği Verilmesi Teklif Edildi

CHP Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL tarafından 657 sayılı Kanun’a tabi olarak adalet hizmetlerinde çalışan bütün görevlilere yargı ödeneği verilmesi; Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay’da görevli personele ise ek ödeme yapılması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Söz konusu teklifte şu ifadelere yer verildi:

GENEL GEREKÇE

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak hizmet veren ceza infaz ve koruma memurları, bire bir aynı işi icra eden dünyadaki diğer meslektaşlarından farklı bir teşkilat yapısı içerisinde çalışmaktadır.

Kolluk kuvvetlerine benzer görev üstlenmelerine rağmen emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfında değil, idari hizmetler sınıfında sayılmalarından dolayı maddi – manevi birçok sıkıntıyla mücadele etmek zorunda kalan ceza infaz ve koruma memurlarının, özlük haklarında önemli eksiklikler bulunmaktadır. Ceza infaz ve koruma memurlarının yaptıktan görev itibariyle büro memurları gibi genel idari hizmetler sınıfında yer alması, Anayasamızın temel ilkelerinden olan eşitlik” ilkesine de aykırılık teşkil etmektedir.

Bu kanun teklifi ile ceza infaz ve koruma memurlarının emniyet hizmetleri sınıfına alınarak, diğer emniyet görevlileri arasında oluşan ayrımcılığın giderilmesi amaçlanmaktadır.

Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.