2020 yılında yapılacak öğretmen atamaları ile ilgili önerge verildi

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin ÖRS tarafından hazırlanan ve 2020 yılında yapılacak öğretmen atamalarına ilişkin soru önergesi Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’a soruldu.

Söz konusu önerge;

Ülkemizin atanamayan öğretmen sorunu gittikçe büyüyen bir problem haline gelmiştir. Bu sorunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitimin tüm paydaşlan bir araya getirilerek bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Türkiye’nin öğretmen ihtiyacı ile mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı arasındaki uçurum kaygı verici bir düzeye ulaşmıştır. Mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı ile öğretmen ihtiyacı arasındaki fark her yıl sürekli artmıştır. Eğitim fakültelerinden plansız bir şekilde öğrenci mezun edilmesi, istihdam fazlası öğretmen adayı mezun edilmesi ve fen edebiyat fakültesi mezunlarına formasyon verilmesi sonucunda 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığının verilerine göre 376 bin 709, Eğitim-Sen’in verilerine göre ise formasyon alanlarla birlikte, 460 bin işsiz öğretmen atama beklemektedir.

Bu çerçevede;

  • 2020 MEB öğretmen ataması kontenjanları belli midir? Belli ise ne kadardır? Belli değil ise ne zaman belli olacaktır?
  • 2019 yılı itibari ile atanamayan öğretmen sayısı kaçtır?
  • Okulların kadro açıklan göz önünde bulundurularak hangi branşta kaç öğretmen açığı vardır? 2020 yılı itibariyle yapılacak olan atamalarla bu açığın ne kadarı karşılanacaktır?
  • Atama yapılan ya da yapılması planlanan branşlar hangi kriterlere göre belirlenmektedir?
  • Formasyon alarak öğretmen statüsünde atanmaya hak kazanan ve atama bekleyen aday sayısı ne kadardır?
  • Üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olan ve atanamayan öğretmen sayılarındaki artışın sebepleri nelerdir? Bu sorunun giderilmesi için Bakanlığınızca yapılan herhangi bir planlama ya da çalışma var mıdır? Varsa nelerdir?
  • Mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı ile öğretmen ihtiyacı arasındaki farkın artmasını önleyecek herhangi bir çalışmanız var mıdır?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.