2019/6 atamasında boş kalan sosyal çalışmacı kadrolarına ilişkin önerge verildi

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından hazırlanan ve 2019/6 atamasında boş kalan sosyal çalışmacı kadrolarına ilişkin Soru Önergesinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanması istendi.

Söz konusu önergede şu ifadelere yer verildi:

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2019/6 ÖSYM üzerinden Sözleşmeli Personel alımına çıkmış, bu kapsamında “Sosyal Çalışmacı, Psikolog, PDR, Diyetisyen, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapist, Sosyolog gibi” meslek gruplarının oluşturduğu “2313 kadronun” tercih sonuçları 6 Aralık 2019 tarihinde sonuçlanmış, 2313 kadronun tamamı dolmuştur. Ancak 2019 Aralık ayında atama işlemi gerçekleşen adayların tebligatları Bakanlık tarafından aylarca kendilerine gönderilmediği ve bu nedenle atanan kişilerin kurumlarda henüz işe başlatılmadığı açık kaynaklardan edinilen bilgiye göre öğrenilmiştir.

2019/6 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının personel alımından sonraki süreçte: Sağlık Bakanlığı aynı branşlar için “Sosyal Çalışmacı/Psikolog/PDWÇocuk Gelişimi/Fizyoterapist” gibi 2019/7, 2020/4 ve 2020/5 personel alımlarına başlamıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına atanmış adaylar tekrar Sağlık Bakanlığının personel alımına başvurmuş ve tekrar atanmışlardır. Dolayısıyla aynı kişiler aynı puanla devletin farklı bakanlıklarının aynı branşlarına yerleşmişlerdir.

Devletin kurumları, atama sırası gelmesine rağmen atanamayan adayları mağdur etmiştir. 2019/6 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2019/6 atamasında 699 Sosyal Çalışmacı kadrosunun 300’e yakını boş kaldığı edinilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Bu bağlamda;

l . Ülkemizde Covit 19 Salgın süreci dolayısıyla dezavantajlı gruplar olan engelliler, yaşlılar, çocuklar, gençler, yoksul kimseler ile çalışan ve alamnda uzman bireyler olan sosyal çalışmacı kadrolarının yarısının boş kalması ile vatandaşımız neden mağdur edilmektedir?

  1. Sosyal hizmette aksamaların önüne geçilmesi için neden 2019 Aralık ayında atama işlemi gerçekleşen “Sosyal Çalışmacı, Psikolog, PDR, Diyetisyen, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapist, Sosyolog gibi” meslek grupları adaylarının tebligatları Bakanlık tarafından aylarca kendilerine gönderilmemiştir?
  2. TÜİK verilerinde işsizlik oranı en yüksek meslek grupları arasında yer alan sosyal hizmet mesleği için Bakanlıklar tarafindan az sayıda kadro açılırken, açılan kadroların da bu şekilde yanmasına]boş kalmasına neden izin verilmiştir?
Haberlerden anında haberdar olmak için Android uygulamamızı indirebilirsiniz. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.